Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urzędu Miasta w Uniejowie

Utworzenie interaktywnego punktu turystyki geotermalnej w Uniejowie

Tytuł projektu

Utworzenie interaktywnego punktu turystyki geotermalnej w Uniejowie

Nazwa programu

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego Na Lata 2014-2020

Oś Priorytetowa VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu

Działanie VI.2 Rozwój gospodarki turystycznej

Poddziałanie VI.2.1 Rozwój gospodarki turystycznej

Wartość całkowita projektu

(koszty kwalifikowalne)

5 270 796,00 zł

(3 948 075,00 zł)

Dofinansowanie

3 355 863,75 zł

Termin realizacji

2020-2023

Aktualny etap realizacji

Projekt w trakcie realizacji.

Zakres rzeczowy

 

 

Uniejów jest prężnie rozwijającym się miastem o charakterze turystycznym, którego głównym walorem jest specyficzny mikroklimat, wody termalne oraz zabytki. Głównym z nich jest czternastowieczny zamek wraz z parkiem. W jego bezpośrednim sąsiedztwie na terenie parku, tuż nad rzeką znajduje się nowo wybudowany Dom Pracy Twórczej, który stanowi kulturalno-artystyczne centrum Uniejowa oraz nieczynny, zdewastowany budynek po byłym posterunku policji wodnej. W celu uporządkowania terenu parku i nadania mu charakteru reprezentacyjnego podjęto działania, aby zastąpić mało estetyczne budynki po byłym posterunku policji wodnej obiektem o innowacyjnej funkcjo turystycznej, opartej na interaktywnej prezentacji i promocji wykorzystania wód geotermalnych w różnych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego.

 

W zakres prac objętych projektem wchodzą:

  • sporządzenie dokumentacji budowlanej,
  • rozbiórka istniejących obiektów, wycinka drzew i krzewów kolidujących z inwestycją,
  • budowa nowego obiektu „Interaktywny punkt turystyki geotermalnej w Uniejowie”
  • wykonanie nawierzchni utwardzonych oraz zagospodarowanie terenów zielonych w tym nasadzenia roślinne, wykonanie chodników, miejsc postojowych, wjazdu na teren i innych powierzchni utwardzonych, wykonanie ogrodzenia,
  • wykonanie instalacji sanitarnych i elektrycznych, przyłączy wodociągowych i ciepłowniczych, wykonanie monitoringu, przebudowa kolidujących sieci, budowa kanalizacji sanitarnej i deszczowej

 

Zaprojektowany budynek będzie dysponował czterema strefami o zróżnicowanym przeznaczeniu: strefa ogólna z recepcją i informacją, szatnia i kącik zabaw dla dzieci, sala konferencyjna i sale interaktywne.

 

Ponadto planuje się przeprowadzić kampanię promocyjno-informacyjną projektu zarówno w radiu jak i prasie, a także odpowiednio oznakować miejsce projektu.

 

Cele projektu i jego efekty

 

Celem bezpośrednim projektu jest wykorzystanie potencjałów endogenicznych Gminy Uniejów do nadania nowych funkcji turystycznych. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez zastąpienie budynków byłego posterunku wodnego nowym obiektem o innowacyjnych funkcjach turystycznych opartych na interaktywnych prezentacjach i promocji wykorzystanych wód geotermalnych w różnych dziedzinach życia społeczno-gospodarczego.

 

Celem pośrednim projektu jest intensyfikacja gospodarki turystycznej w uzdrowisku Uniejów poprzez zwiększone wykorzystanie walorów przyrodniczych i kulturowych Gminy Uniejów.

 

Cel ten zostanie osiągnięty poprzez poszerzenie oferty Gminy Uniejów o nowe produkty i usługi turystyczne (interaktywna wystawa poświęcona występowaniu wód geotermalnych na terenie Polski, warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu ekologii, organizacja konferencji naukowych na  temat wykorzystania wód termalnych, kącik dla dzieci, punkt informacji „Geotermia w Uniejowie”)

 

Realizacja projektu przyczyni się bezpośrednio do poprawy atrakcyjności turystycznej uzdrowiska oraz regionu łódzkiego, co sprzyjać będzie tworzeniu nowych miejsc pracy w gospodarce turystycznej zarówno w Uniejowie, jak również na Obszarze Funkcjonalnym – Obszar Turystyczny doliny rzeki Warty.

 

Efektem realizacji projektu będzie zwiększenie gospodarczego rozwoju Gminy oraz umocnienie wizerunku uzdrowiska Uniejów, oferującego atrakcyjne i innowacyjne produkty turystyczne w interesującym przyrodniczo, historycznie i kulturowo otoczeniu.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Solińska 19-02-2021 13:00:48
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agnieszka Solińska 19-02-2021
Ostatnia aktualizacja: Agnieszka Solińska 29-12-2021 11:40:09