Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urzędu Miasta w Uniejowie

Poprawa efektywności energetycznej oraz jakości powietrza poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii w Gminie Uniejów

Tytuł projektu

Poprawa efektywności energetycznej oraz jakości powietrza poprzez zastosowanie odnawialnych źródeł energii w Gminie Uniejów

Nazwa programu

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Oś Priorytetowa IV Gospodarka niskoemisyjna

Działanie IV.1 Odnawialne źródła energii

Poddziałanie IV.1.2 Odnawialne źródła energii

 

Wartość całkowita projektu

(koszty kwalifikowalne)

8 473 262,44 zł
(7 306 027,48 zł)

Dofinansowanie

6 195 511,30 zł

Termin realizacji

2023

Aktualny etap realizacji

Projekt zakończony.

Uzasadnienie realizacji projektu

Realizacja projektu przyczyni się w znacznym stopniu do osiągnięcia celu szczegółowego, określonego dla Działania IV.1 Odnawialne źródła energii (SZOOP), który został zdefiniowany jako "Zwiększona produkcja energii ze źródeł odnawialnych".

Montaż paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych poprzez ograniczenie spalania paliw konwencjonalnych wpłynie na zmniejszenie zanieczyszczenia emitowanego do atmosfery w postaci gazów oraz pyłów. Wpłynie to niewątpliwie, w szerszej perspektywie, na ograniczenie niskiej emisji, a w konsekwencji doprowadzi do zmniejszenia szkodliwego

oddziaływania ww. zanieczyszczeń na środowisko i zdrowie mieszkańców gminy Uniejów, powiatu poddębickiego oraz Obszaru Funkcjonalnego _ Obszar Turystyczny doliny rzeki Warty.

Efekty realizacji projektu widoczne będą głównie w sferze środowiskowej, wpływając pozytywnie na poprawę stanu środowiska naturalnego w województwie łódzkim. Gmina Uniejów poprzez realizację niniejszego projektu kontynuuje działania związane z inwestycjami w zakresie ochrony środowiska, w tym ochrony powietrza oraz rozwoju i promocji wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych, wpływając tym samym na wzrost świadomości mieszkańców oraz ich zainteresowania wykorzystaniem tego rodzaju alternatywnych energii cieplnych i elektrycznych. Tym samym gmina Uniejów w sposób bezpośredni realizuje założenia strategiczne dla województwa łódzkiego, związane z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii w regionie. Projekt niewątpliwie przyczyni się do wzrostu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a tym samym wpłynie na poprawę stanu środowiska naturalnego. Jednocześnie realizacja niniejszego projektu przyczyni się do spełnienia wymagań krajowych oraz unijnych związanych ze wzrostem udziału energii pochodzącej z OZE w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Zakres rzeczowy

 

Zadanie inwestycyjne polega na zaprojektowaniu i zrealizowaniu dostawy, montażu i uruchomieniu instalacji:

- fotowoltaicznej,

- kolektorów słonecznych.

Przedmiotowa instalacja będzie produkowała energię cieplną oraz elektryczną (w zależności od wariantu) na potrzeby własne domu mieszkalnego.

Instalacje fotowoltaiczne zostały tak dobrane, aby produkcja energii z instalacji fotowoltaicznej nie przewyższała rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną w budynku.

Podstawowym celem wybudowania mikroinstalacji przy zastosowaniu nowoczesnych urządzeń o wysokiej sprawności będzie:

- zwiększenie udziału energii odnawialnej w produkcji energii w ujęciu krajowym,

- obniżenie kosztów zakupu energii elektrycznej,

- obniżenie kosztów podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz ogrzewania budynków,

- redukcja zanieczyszczeń atmosfery w postaci ograniczenia emisji gazu CO2.

Cele projektu i jego efekty

Celem bezpośrednim projektu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gminie Uniejów poprzez instalację paneli fotowoltaicznych oraz kolektorów słonecznych.

 

Celem pośrednim projektu jest poprawa efektywności wykorzystania i oszczędzania zasobów surowców energetycznych w województwie łódzkim oraz zmniejszenie emisyjności gospodarki. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości powietrza, a poprzez to wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców Gminy Uniejów oraz możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego Uzdrowiska Uniejów.

 

Efektem realizacji projektu będzie ograniczenie zużycia paliw konwencjonalnych, co przyczyni się bezpośrednio do zmniejszenia emisji substancji szkodliwych do atmosfery w gminie Uniejów. Realizacja projektu wpłynie na wzrost wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej, promowanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych oraz poprawę bezpieczeństwa energetycznego.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Solińska 06-06-2023 12:20:39
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agnieszka Solińska 06-06-2023
Ostatnia aktualizacja: Agnieszka Solińska 25-07-2024 11:52:25