Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urzędu Miasta w Uniejowie

Informacja w sprawie dotyczącej organizacji wyborów na urząd Prezydenta RP i żądaniem Poczty Polskiej w zakresie przesłania spisu wyborców

W związku z wpływającymi zapytaniami do Urzędu  Miasta w Uniejowie w sprawie dotyczącej organizacji wyborów na urząd Prezydenta RP w dniu 10 maja 2020 roku i związanym z tym wydarzeniem żądaniem Poczty Polskiej w zakresie przesłania spisu wyborców Urząd Miasta w Uniejowie informuję co następuje:

  1. Urząd Miasta w Uniejowie tak jak inne jednostki samorządowe otrzymał żądanie przesłania za pomocą ze-mail spisu wyborców osób uprawnionych do głosowania na terenie gminy Uniejów w głosowaniu zarządzonym na dzień 10 maja 2020 r.
  2. Na żądanie przekazania spisu wyborców za pomocą skrzynki e-mail wyznaczony Operator czyli Poczta Polska S.A. jak też żadna ze spółek zależnych od tego podmiotu nie uzyskały dostępu do danych osobowych zawartych w Spisie Wyborców jak i w Rejestrze Wyborców prowadzonym przez Urząd Miasta w Uniejowie.
  3. Stało się tak pomimo wielu opinii prawnych i wskazówek takich organów jak Prezes UODO , który w wystąpieniu z dnia 24 kwietnia 2020 r. potwierdził legalność takiej operacji ( https://uodo.gov.pl/pl/138/1508 )
  4. Operator wyznaczony został poinformowany, iż uzyskanie dostępu do danych zawartych w spisie wyborców warunkowane jest zakończeniem procedowania przepisów na podstawie, których będzie to możliwe.
  5. W związku z podpisaniem przez Prezydenta RP ustawy o wyborach korespondencyjnych i wydaniu aktów wykonawczych Urząd Miasta w Uniejowie informuje, iż od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw do dnia sporządzenia tego pisma wyznaczony Operator jak też  żaden jego uprawniony przedstawiciel nie ponowił żądania uzyskania dostępu do spisu wyborców i do rejestru wyborców prowadzonego przez Urząd Miasta w Uniejowie w formie pisemnej , elektronicznej, ustnej.
  6. Nie została także wniesiona skarga na brak dostępu do  tych danych przez Operatora w żadnej z dopuszczalnych form ich wniesienia.
  7. Pomimo uchwalenia ww. przepisów są one przedmiotem analizy przez służby prawne pod kątem ochrony danych osobowych każdej osoby ujętej w spisie wyborców. Dostęp do danych osobowych zawartych w spisie wyborców zostanie udostępniony po uzyskaniu absolutnej pewności w zakresie zgodności z prawem uprawnionym podmiotom na podstawie obowiązujących przepisów.
  8. Burmistrz Miasta Uniejowa oraz zatrudnieni pracownicy dokładają najwyższej staranności przy przetwarzaniu danych osobowych stosując się do obowiązujących przepisów prawa i wdrożonych procedur.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Masandro Wszołek 24-05-2020 10:06:09
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Urszula Łukasik 24-05-2020
Ostatnia aktualizacja: Masandro Wszołek 24-05-2020 10:08:19