Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urzędu Miasta w Uniejowie

Przeciwdziałanie degradacji na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Uniejowie poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej

 

Tytuł projektu

Przeciwdziałanie degradacji na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Uniejowie poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej

Nazwa programu

Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020

Oś Priorytetowa V Ochrona środowiska

Działanie V.4 Ochrona przyrody

Poddziałanie V.4.2 Przeciwdziałanie degradacji środowiska

Wartość całkowita projektu

(koszty kwalifikowalne)

4 006 218,62 zł


(3 257 088,31 zł)

Dofinansowanie

2 410 245,34 zł

Termin realizacji

2017 – 2020

Aktualny etap realizacji

Projekt w trakcie realizacji.

Uzasadnienie realizacji projektu

Realizacja projektu w sposób bezpośredni pozwoli na wykorzystanie najważniejszych atutów gminy Uniejów pod względem atrakcyjności turystycznej, do których należą:

•           pierwsze w Polsce uzdrowisko termalne i pierwsze i jedyne uzdrowisko w województwie łódzkim.

•           walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe, W tym wody geotermalne.

•           położenie gminy na terenie atrakcyjnego turystycznie powiatu poddębickiego oraz w niedalekiej odległości od ośrodków miejskich generujących potencjalny ruch turystyczny, w szczególności w obszarze turystyki weekendowej.

•           korzystna dostępność turystyczna, w tym komunikacyjna.

•           rosnąca popularność turystyki uzdrowiskowej i aktywnej.

•           zapotrzebowanie mieszkańców regionu na usługi "czasu wolnego” przy obecnej niewystarczającej bazie turystycznej województwa.

Projekt przyczyni się jednocześnie do zniwelowania występujących barier w gminie Uniejów, związanych przede wszystkim z niewystarczająco rozwiniętą infrastrukturą turystyczną na obszarach cennych przyrodniczo, co pozwoli na zrównoważony rozwój turystyki w Uniejowie.

Do najważniejszych efektów projektów należeć będą:

Projekt realizowany w ramach v osi priorytetowej RPO WŁ  odpowiada w sposób bezpośredni na jedno z kluczowych wyzwań województwa łódzkiego w zakresie ochrony środowiska, a mianowicie na  poprawę stanu środowiska naturalnego. Jak wynika z diagnozy przeprowadzonej w RPO WŁ na lata 2014-2020 województwie łódzkim w związku z silną i narastającą antropopresją na tereny cenne przyrodniczo i krajobrazowo szczególnie istotne jest utrzymanie i ochrona różnorodności biologicznej, przywracanie właściwego stanu gatunków (w tym zagrożonych), wspieranie programów edukacyjnych i informacyjno-promocyjnych podnoszących świadomość ekologiczną. Poprzez działania na rzecz ograniczenia degradacji terenów cennych przyrodniczo realizacja projektu przyczyni się do podniesienia standardu życia mieszkańców województwa łódzkiego,  co sprzyjać będzie rozwojowi społeczno-gospodarczemu, w tym zrównoważonej turystyce w regionie.

•           przeciwdziałanie degradacji obszaru natura 2000 oraz nadwarciańskiego obszaru chronionego krajobrazu oraz zachowaniu najcenniejszych jego zasobów przyrodniczych.

•           edukacja ekologiczna grup docelowych do których kierowany jest projekt poprzez działania informacyjno-edukacyjne promujące najcenniejsze na terenie objętym projektem formy ochrony przyrody

•           rozwój walorów przyrodniczych poprzez nasadzenia roślin żywicielskich,

•           promocja cennych  form ochrony przyrody

Wpływa bezpośrednio na ograniczenie degradacji środowiska przyrodniczego w miejscach wypoczynku oraz miejscach spacerowych tj. W szczególności wpływa na:

•           ograniczenie degradacji siedlisk gatunków chronionych znajdujących się w miejscowości Uniejów na terenie nadwarciańskiego obszaru chronionego krajobrazu oraz obszaru natura 2000 poprzez m.in. Wytycznie ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych, urządzenie odpowiednio dostosowanych miejsc wypoczynku wyposażonych m.in. W kosze na śmieci, oznakowanie tablicami informacyjno-edukacyjnymi najcenniejszych walorów przyrodniczych itp.

•           ograniczenie ruchu samochodów w miejscach cennych przyrodniczo, co sprzyjać będzie ograniczeniu hałasu oraz emisji spalin na obszarze natura 2000 oraz NOCHK

•           projekt prowadzi do usystematyzowania ruchu pieszych oraz rowerzystów w celu zapobiegania degradacji środowiska. Zadania zaplanowane w projekcie  pozwolą na usystematyzowanie ruchu turystycznego, w tym dla turystyki pieszej oraz rowerowej, co sprzyjać będzie ochronie różnorodności biologicznej i zachowaniu rzadkich i zagrożonych gatunków znajdujących się na obszarze natura 2000.

Zakres rzeczowy

 

Przedmiotem projektu jest budowa i modernizacja infrastruktury turystycznej na terenie parku w Uniejowie oraz budowa ścieżki dydaktycznej ZIELEŃ wraz z modernizacją części istniejącej. W ramach projektu zostanie wsparte 2 formy ochrony przyrody – Obszar Natura 2000 oraz Nadwarciański Obszar Chronionego Krajobrazu. Projekt realizowany będzie zgodnie z koncepcją projektowania uniwersalnego.

Do zakresu rzeczowego projektu wchodzi również sprawowanie nadzoru inwestorskiego oraz promocja projektu.

Cele projektu i jego efekty

Celem bezpośrednim projektu jest zastosowanie wzmocnionych mechanizmów ochrony bioróżnorodności oraz zwiększenie potencjału przyrodniczego regionu poprzez ochronę siedlisk i zagrożonych gatunków ptaków na terenie Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 – Dolina Środkowej Warty oraz zachowaniu walorów przyrodniczych Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu dla przyszłych pokoleń.

 

Celem pośrednim projektu jest przeciwdziałanie degradacji cennych obszarów przyrodniczych w Uniejowie. Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia świadomości ekologicznej wśród mieszkańców Gminy Uniejów, powiatu poddębickiego oraz województwa łódzkiego oraz konieczności zachowania wysokiej jakości środowiska przyrodniczego regionu łódzkiego, jak również  korzystania z niego zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

 

Grupa docelowa: mieszkańcy Gminy Uniejów, powiatu poddębickiego oraz województwa łódzkiego, jak również turyści. Szczególną grupą do której kierowany jest projekt są dzieci i młodzież, która będzie mogła rozwijać swoje zainteresowania w zakresie nauk przyrodniczych, jak również rodziny odwiedzające gminę w celach turystycznych, w tym związanych z turystyką poznawczą oraz ekoturystyką.

 

  

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Agnieszka Solińska 05-10-2020 13:58:59
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Agnieszka Solińska 05-10-2020
Ostatnia aktualizacja: Agnieszka Solińska 02-12-2020 15:03:33